Program In Vitro odrzucony
Dodane przez admin dnia Październik 29 2017 13:56:46
Zdominowana przez PiS Rada Miejska w Głogowie odrzuciła projekt działaczy Nowoczesnej o dofinasowanie In Vitro z Budżetu Miasta. Można się było tego spodziewać, wiedząc, na kogo taki temat działa jak "płachta na byka"

CZYTAJ WIĘCEJ
Rozszerzona zawartość newsa
Zdominowana przez PiS Rada Miejska w Głogowie odrzuciła projekt działaczy Nowoczesnej o dofinasowanie In Vitro z Budżetu Miasta. Można się było tego spodziewać, wiedząc, na kogo taki temat działa jak "płachta na byka".
_____________________________________
Przypominam sobie czasy, kiedy w 1998-99 kilkakrotnie występowałem w Radzie Miejskiej o przyjęcie uchwały o zasadach współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi. Na wzór takich, jakie wtedy już zostały wprowadzone w Szczecinie czy Krakowie. Głównie dlatego, że jak pamiętam wcześniej takie organizacje były dotowane po uważaniu i nie zawsze było to przejrzyste. Zarząd Miasta się nie zgadzał, rządząca koalicja odrzucała. Jednak przyszedł czas, że zasady takiej współpracy zostały w końcu wprowadzone powszechnie i obecnie są nawet regulowane ustawowo. Dzisiaj trzeba by chyba w podobny sposób uregulować sprawę wspierania programów zdrowotnych i profilaktycznych. Jedna uchwała mogłaby określać zasady finansowania takich programów w konkursach, wg zapotrzebowania społecznego. Mogą to być chociażby program In Vitro, szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy, badania w zakresie ołowicy czy zatrucia arsenem u dzieci, szczepienia przeciwko pneumokokom, profilaktyki likwidowania i zapobiegania wad postawy dzieci itp. Do konkursów mogłyby występować ośrodki zdrowia lub organizacje specjalizujące się w profilaktyce zdrowotnej. Zainteresowani mieszkańcy mogliby zgłaszać do nich swoje potrzeby i od nich ostatecznie otrzymywać pomoc. A komisja powoływana przez prezydenta określałaby corocznie ile na dany program w zależności od rzeczywistych potrzeb wydać z budżetu.