Zmiany w badaniach kierowców
Dodane przez admin dnia Wrzesień 23 2014 11:20:51
W związku ze zmianą przepisów i wejściem w życie rozporządzeń: z dnia 17 lipca 2014 w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców oraz z dnia 8 lipca w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami , kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy , doszło do zmian w zakresie badań lekarskich i psychologicznych kierowców.Z zakresu badań psychologicznych kierowców zostało usunięte badanie wrażliwości na olśnienie , badanie oceny widzenia zmierzchowego i stereometrii (widzenie przestrzenne). Badania te zostały włączone do obowiązkowych badań wchodzących w zakres lekarskiego badania profilaktycznego kierowców zawodowych, oraz osób kierujących pojazdami w ramach obowiązków służbowych.
Czytaj więcej - kliknij TUTAJ
Treść rozszerzona
W związku ze zmianą przepisów i wejściem w życie rozporządzeń: z dnia 17 lipca 2014 w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców oraz z dnia 8 lipca w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami , kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy, doszło do zmian w zakresie badań lekarskich i psychologicznych kierowców.

Z zakresu badań psychologicznych kierowców zostało usunięte badanie wrażliwości na olśnienie, badanie oceny widzenia zmierzchowego i stereometrii (widzenie przestrzenne).

Badania te zostały włączone do obowiązkowych badań wchodzących w zakres lekarskiego badania profilaktycznego kierowców zawodowych, oraz osób kierujących pojazdami w ramach obowiązków służbowych. W praktyce oznacza to, że badania te powinny być wykonane podczas każdego badania profilaktycznego.

Informujemy, że w przypadku gdy pracownik wykonuje badania lekarskie i psychologiczne w naszej przychodni w tym samym czasie, to nie pobieramy dodatkowych opłat za badanie wrażliwości na olśnienie, ocenę widzenia zmierzchowego oraz stereometrii. Jednak w sytuacji gdy pracownik wykonuje u nas wyłącznie badanie lekarskie i przedstawia orzeczenie psychologiczne wydane przez inną niż nasza pracownie psychologiczną z datą wydania po 16 lipca 2014 roku, będziemy zmuszeni do wykonania badania wrażliwości na olśnienie, oceny widzenia zmierzchowego i stereometrii a co się z tym wiąże naliczenia dodatkowej opłaty w wysokości 50,00 PLN.

Powyższe badanie będzie wykonane również w sytuacji gdy termin kolejnego badania lekarskiego krótszy niż termin kolejnego badania psychologicznego.

Częstotliwość wykonania badań lekarskich i psychologicznych może być różna ze względu na inne czynniki szkodliwe i uciążliwe na które jest narażony kierowca w miejscu pracy – ustawowo zwiększające częstotliwość wykonywania badań lekarskich ). W takim przypadku również cena badania lekarskiego zwiększy się o koszt wykonania powyższych badań.