0

Jednodniowy Księżyc i Wenus

2018-04-17 20-41-18

W kwietniu nic lepszego się już nie zobaczy. Ponad rok czekania na kolejny jednodniowy Księżyc, który dzień po nowiu mając 3,4% oświetlenia pokazał się na krótko po zachodzie Słońca. Udało się wyodrębnić światło popielate, czyli światło słoneczne odbite od Ziemi a następnie od nieoświetlonej przez Słońce tarczy Księżyca. W najbliższych dniach powinno być lepiej widoczne (także gołym okiem) gdyż Księżyc będzie coraz wyżej nad horyzontem i będzie widoczny w większych ciemnościach.

Continue Reading

0

Merkury coraz wyżej…

2018-03-08 18-40-43

Merkury i Wenus, które jeszcze cztery dni temu mieściły się w okularze teleskopu dzisiaj już w widoczny sposób idą na rozwód. Wenus na niebie zbliża się do Słońca a Merkury oddala. Za tydzień będzie w maksymalnym oddaleniu 18 stopni kątowych. Będą to najlepsze dni do jego obserwacji, o ile pogoda dopisze. Potem Merkury będzie znowu zbliżał się do Słońca i zniknie nam na jakiś czas w jego blasku.

Continue Reading

0

Koniunkcja Wenus i Merkurego

2018-03-04 18-25-14

Chyba nic lepszego w marcu się nie uda! Niecałe pięć stopni nad horyzontem bliskie spotkanie Wenus i Merkurego widoczne tylko kilka minut. Jakimś cudem kilka zdjęć udało się zrobić. Zdjęcia oczywiście marne, bo przyhoryzontalne zanieczyszczenie atmosfery robi swoje. Merkury z tego korzystał, aby ukryć przed nami swoje końskie zaloty… Nie wystraszyły go nawet przelatujące ptaki.

Continue Reading