STRONA GŁÓWNA · ARCHIWUM · ARTYKUŁY · GALERIA · SZUKAJ · KONTAKT Marzec 01 2021 10:21:35
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
ARCHIWUM
ARTYKUŁY
GALERIA
SZUKAJ
KONTAKT
FORUM
Twitter
ZAJRZYJ TUTAJ ...STREFA EKONOMICZNA
Oferta aktualna
Prezentacja 2006
Zdjęcia z budowy 2006
MOJE KADENCJE


PROGRAM WYBORCZY 2014 -2018


2010-2014

2002-2006

1998-2002

1994-1998

WYBORY 1997

LUSTRACJA

MOJE MEDALE

Insygnia Radnego1000 lat Głogowa750 lat praw miejskich Głogowa750 lat Księstwa GłogowskiegoZa Zasługi dla Rozwoju OświatyOdznaczenie państwoweTa strona używa plików cookies i innych technologii ułatwiających komunikację z serwerem. Pliki te nie sa wykorzystywane przez właściciela strony do żadnych celów reklamowych lub marketingowych. Wymagane są wyłącznie do logowania się zarejestrowanych użytkowników. Jeżeli nie akceptujesz cookies możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki tutaj !


Strona archiwalna ! (Kontakt z autorem przez FB)
Prezydent łamie procedurę uchwalania budżetu
Rada Miejska w kadencji 2010-2014Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej o procedurze uchwalania budżetu miasta Głogowa Prezydent przygotowuje projekt budżetu i przekazuje Radzie Miejskiej do wypracowania wniosków i zaopiniowania. To następuje do 15 listopada. Od tej pory czas pracy nad budżetem przypada Radzie Miejskiej. Komisje i Kluby Radnych zgłaszają wnioski i opinie oraz przedstawiają Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Miasta, która zbiera się w tym roku 10 grudnia. Komisja ta wypracuje dopiero ostateczne wnioski i opinię i przedstawi Prezydentowi. Dopiero wtedy Prezydent, zgodnie z uchwałą o procedurze, przyjmuje lub odrzuca te wnioski w terminie 7 dni, podając uzasadnienie.

W tym roku stało się zupełnie inaczej...
Wnioski do budżetu na 2014 rok
MOJE WNIOSKIBudżet przygotowany przez prezydenta nigdy nie uwzględnia wielu zadań szczegółowych, które radni proponują z własnej incicjatywy opierając się na własnej obserwacji i wnioskach mieszkańców. Obowiązuje tutaj zasada, że propozycje muszą mieć wskazane źródło finansowania. Niniejszym przedstawiam wnioski skierowane do Prezydenta, których realizację w 2014 roku uważam za usasadnioną.
Opłata targowa na 2014 rok bez zmian
MOJE WNIOSKIPrezydent Miasta przedłożył uchwałę dotyczącą podwyżki opłaty targowej na 2014 rok. Wnioskowałem, podobnie jak wielu radnych, aby opłaty pozostawić na poziomie dotychczasowym.
Uzasadnienie na filmie z TV MASTER.
Potrzebny remont na cmentarzu
MOJE WNIOSKIKażdy kto odwiedził w tym roku starą część cmentarza przy ulicy Świerkowej na Brzostowie nie mógł nie zauważyć jak bardzo zniszczone są tutaj uliczki, zaniedbana zieleń.

Na wybojach i dziurach starsi ludzie mogą sobie zwyczajnie kostkę skręcić, w czasie opadów są tutaj kałuże a zieleń przy płotach i same i płoty są wyjątkowo zaniedbane.

Na listopadowej sesji Rady Miejskiej złożyłem wniosek o wykonanie remontu z odpowiednim wnioskiem do budżetu na 2014 rok.
Wniosek w sprawie: studzienek kanalizacyjnych
MOJE WNIOSKIW związku uwagami mieszkańców wnioskuję o dokonanie przeglądu studzienek kanalizacyjnych na odcinku drogi między mostami i spowodowanie, aby zostały wyrównane, gdyż ich obecny poziom jest gorszy od poprzedniego.
Proszę również o dokonanie przeglądu stanu ulic na nowym osiedlu domków jednorodzinnych w obrębie Brzostowa i spowodowanie usunięcia usterek. Aktualnie są tam wystające lub zaniżone studzienki oraz braki kratek ściekowych. Ulice na tym osiedlu pomimo, że wybudowane zaledwie kilka lat temu są nierówne, popękane, ich stan wskazuje na wyraźne usterki wykonania i niedbałość napraw gwarancyjnych.
Sprawa chodnika na Brzostowie - ciąg dalszy
MOJE WNIOSKIW minionym roku otrzymałem zapewnienie prezydenta o budowie tymczasowego przejścia między ulicami Andersa i Okrężnej na osiedlu Brzostów. Jest to ważny i często uczęszczany ciąg komunikacyjny biegnący z osiedla Kopernika przez Brzostów do kościoła i na cmentarz przy ulicy Świerkowej. Na marcowej sesji wniosek zeszłoroczny ponowiłem aby upewnić się co dalej. Niestety odpowiedź jest dość enigmatyczna.
Nadano nazwy głogowskim rondom
Rada Miejska w kadencji 2010-201422. października 2013 na sesji zwyczajnej Rady Miejskiej zostały nadane nazwy czterem głogowskim rondom znajdującym się we wschodniej części miasta. Mamy więc Rondo Niepodległości (przy ul. Piastowskiej), Rondo Żołnierzy Wyklętych (przy ul Henryka Głogowskiego) Rondo Orląt Lwowskich (obok Pływalni Chrobry) i Rondo Romana Dmowskiego (przy Wałach Chrobrego).
Dyskusja, a właściwie kłótnia jaka została wywołana w sprawie Ronda Dmowskiego i Żołnierzy Wyklętych pokazała, że radnym PiS zależy wyłącznie na przenoszeniu partyjnej wojenki sejmowej na poziom miasta Głogowa. Ostatecznie nazwy te uzyskały poparcie 13 radnych, pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu, lub głosowali przeciw. Bez żadnego sprzeciwu zostały uchwalone Ronda Niepodległości i Orląt Lwowskich. Dyscyplina klubowa panowała jedynie w klubie SLD w sprawie dwóch spornych nazw i w PiS, który na siłę forsował wszystkie. Pozostali radni głosowali wg uznania.Konserwator wyraża zgodę na tablicę
MOJE WNIOSKIJest w końcu zgoda konserwatora zabytków na umieszczenie na Ratuszu tablicy upamiętniającej nadanie praw miejskich Głogowowi w 1253 roku. Teraz prezydent ma już otwartą drogę do realizacji stanowiska Rady Miejskiej z lutego 2013 roku. Konkurs na projekt plastyczny, wykonanie i odsłonięcie.

Płot przesunięty i co dalej? - na razie wniosek.
MOJE WNIOSKIOstatnio przed Ratuszem mieszkaniec Starego Miasta rozpoznał mnie i od razu wywalił prosto z mostu:


"Panie, kiedy do cholery zrobicie coś z tą dziurą. Płot przesunęliście i teraz tylko niebezpiecznie jest. Jak mój wnuk z rowerkiem wpadł do tego wykopu, to skończyło się na bandażowaniu kolan. Jak płot stał wtedy to chociaż bezpiecznie było. Teraz o płoty się kłócicie, a dziura jak była tak jest nadal..."

Próbowałem tłumaczyć coś, że płot dopiero teraz stoi w dobrym miejscu a co do działki są skomplikowane sprawy prawne i nic na to poradzić nie można. Gość machnął ręką i poszedł.

Pozostaje więc skierować wniosek do Prezydenta o zabezpieczenie i wyrównanie dziur przed płotem aby przejście przed Ratuszem uczynić bezpieczniejszym.

Na dziurę za płotem trzeba chyba i tak machnąć ręką.
Prezentacja z wykonania budżetu
SPRAWY BUDŻETOWENiniejszym prezentuję przygotowaną przez Skarbnika Gminy prezentację z wykonania budżetu miasta za pierwsze półrocze 2013.
Aby przeczytać, trzeba kliknąć TUTAJ
Dębowa i Bukowa będzie w końcu wybudowana
MOJE WNIOSKIW ostatnim roku wspierałem wnioskami do komisji budżetowej interwencje mieszkańców ulicy Bukowej i Dębowej, którzy od lat nie mogą się doczekać wykonania tych ulic.
28. sierpnia zostanie rozstrzygnięty przetarg i należy oczekiwać, że jeszcze w tym roku prace zostaną wykonane, albo co najmniej rozpoczęte.
Kolegiata otrzymała dotację!
SPRAWY BUDŻETOWEW związku z odbudową sklepienia nawy bocznej południowej w Głogowskiej Kolegiacie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii kolegiackiej dotację w wysokości 400.000 złotych. Pozwoli to na realizowanie etapu, którego koszt szacuje się na ponad milion złotych.
Tadeusz Kolańczyk wyróżniony!
WYDARZENIADużego zaszczytu dostąpił starszy cechu rzemiosł różnych Tadeusz Kolańczyk. Decyzją władz Związku Rzemiosła Polskiego głogowski zegarmistrz dostał Szablę Kilińskiego. Jest to najwyższe związkowe wyróżnienie. O prestiżu nagrody świadczy fakt, że szabla nr 1 przypadła Janowi Pawłowi II. Laureatem jest również m.in. były prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Tadeusz Kolańczyk jest nie tylko rzemieślnikiem. To również poeta, znany laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, autor i wydawca tomików wierszy.
Kurczak polsko-sajgoński
KulinariaZamiast panierek z tartej bułki czy mąki stosowanych w tym przypadku można użyć papieru ryżowego, takiego jak do sajgonek. Faszerujemy piersi z kurczaka czym tylko dusza zapragnie - dobrze jest użyć przypraw ziołowych, żółtego sera i plasterka szynki oraz cebuli, ale to oczywiście wg upodobania. Całość zawijamy w papier ryżowy namoczony w letniej wodzie i odstawiamy do lodówki na dwie godziny, aby dufuzja przypraw i smaków zrobiła swoje.
Następnie smażymy wkładając ostrożnie na strzelający olej. Po dwie minuty z każdej strony pod przykryciem. Potem zmniejszamy ogień i smażymy bez przykrycia do złotego koloru. Na ostatni etap usmażoną już ostatecznie górną część posypujemy pietruszką zieloną i wrzucamy cebulę. Smażymy jeszcze do momentu aż cebula będzie dobra. Zdejmujemy z ognia i na talerz. Smacznego!

Sprawa z tablicą wyjaśniona!
MOJE WNIOSKIZawsze lepiej pogadać niż pisma pisać. Korzystając z obecności konserwatora zabytków Pana Zdzisława Kurzei w Głogowie na sesji 2 czerwca 2013r. pozwoliłem sobie po jej zakończeniu pogadać z nim obok ratusza na temat tablicy upamiętniającej nadanie praw miejskich Głogowowi w 1253 roku. Okazuje się, że jego odmowa dotyczyła tylko propozycji umieszczania na tablicy napisu o 760 rocznicy wydarzenia. Wynikało to niejako z pism prezydenta, ktory niefortunnie przedstawił w piśmie stranowisko Rady Miejskiej. Rada uzgodniła jednak na sesji, że wpis będzie dotyczył tylko wydarzenia a nie rocznicy. Na taką formę jest oczywiście przyzwolenie konserwatora. Namawiał również do tego, aby tablica miała estetyczną i ciekawą formę plastyczną, stosowną do rangi tego wydarzenia.Pisowskie jasełka na nadzwyczajnej sesji 2. lipca...
BlogNa początku muszę wyjaśnić - "Jestę wandalę i barbażyńcom...". Przynajmniej tak w rozumieniu niektórych radnych PiS.

Czytaj więcej kliknij TUTAJ !!!
Skatepark dopiero w 2014?
SKATEPARK W GŁOGOWIECzarne chmury nad skateparkiem. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ta inwestycja nie zostanie zrealizowana. - Firmy, które stanęły do przetargu, zaproponowały kwoty o wiele wyższe od tych, które zabezpieczyliśmy w budżecie - mówi Leszek Rybak, zastępca prezydenta Głogowa.

- Właściwie to co zaproponowały obie firmy, zbieżne jest kosztorysem. Założony w nim koszt budowy skateparku to około 1,1 miliona złotych. Spółki, które stanęły do zaproponowały ceny o kilkadziesiąt tysięcy wyższe. Po doświadczeniach innych przetargów liczyliśmy jednak na to, że proponowane kwoty będą od dziesięciu do trzydziestu procent niższe o tego, co zakładał kosztorys. Tak się jednak nie stało - powiedział nam wiceprezydent Rybak.
W sprawie stref parkowania...
MOJE WNIOSKINa sesji 25 czerwca przekazałem Prezydentowi miasta zapytanie otrzymane od mieszkańców ul. Gustawa Morcinka, (gdzie zamontowano parkometry) w formie, w której życzyli sobie sami pytający: Kiedy Prezydent zamontuje parkometry na swoim osiedlu, pod swoim blokiem? (wymienili nawet konkretną ulicę). Prezydent oczywiście obraził się na moją wypowiedź, chociaż to nie ja oczekuję odpowiedzi tylko owi mieszkańcy. Prosiłem w ich imieniu, aby wytłumaczył mieszkańcom problem w telewizji MASTER. Czy to zrobi, zobaczymy?

Wnioskowałem też o zaprzestanie radosnej twórczości w zakresie tworzenia nowych stref i przeanalizowanie sensowności tych, które już są, bo w wielu przypadkach parkingi stoją puste.

Mój stosunek do "rozwoju" stref parkowania jest powszechnie znany. Nie popierałem ich od samego początku powstania. Uzasadnienie? Głogów nie jest i nie będzie miastem turystycznym. Prezydent zaś zmusił mieszkańców do tego, by sami w swoim mieście poczuli się jak turyści. Turysta oczywiście musi płacić w danym mieście, które akurat odwiedza (chociaż nie zawsze) haracz parkingowy. Jest on tzw. "drobnym" wydatkiem pobieranym dla "jego dobra". Uporządkowanie ruchu w centrum można osiągnąć na różne sposoby, niekoniecznie opłatami. Jednak Prezydent i jego radni oraz zaangażowani w sprawę urzędnicy uznali, że jest to najlepszy sposób. Niektórym wydaje się nawet, że można na tym nieźle zarobić, bo jest praca, etaty parkingowych i wpływy podobno do budżetu na budowę dróg, chodników i parkingów...

Niestety, radosna twórczość idzie nawet w takie nonsensy jak pokazane na zdjęciach. Parkometry na tych ulicach nie zarobią ani na siebie ani na stójkowych a mieszkańcy będą tylko łupieni raz po raz.
Karta Praw Rodziny Wielodzietnej
Rada Miejska w kadencji 2010-2014Uchwała w sprawie programu wspierania rodzin wielodzietnych zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Głogów "Trzy plus".
Odpowiedź konserwatora zabytków w sprawie tablicy
MOJE WNIOSKIPo przyjęciu przez Radę Miejską zaproponowanego z stanowiska w sprawie umieszczenia na ścianie Ratusza tablicy upamiętniającej nadanie praw miejskich Głogowowi, Prezydent Miasta wystąpił o opinię do Konserwatora Zabytków.

Odpowiedź jaka nadeszła jest co najmniej dziwna, bo nic konkretnego nie mówi. Zawiera lakoniczne sformułowanie typu "zdaniem urzędu" umieszczanie tablicy jest działaniem nieuzasadnionym. Bez uzasadnienia dlaczego.

Dlatego złożyłem do prezydenta wniosek o wystosowanie pisma z konkretnym zapytaniem o jednoznaczną odpowiedź. Czy opinia na ten temat jest pozytywna czy negatywna z uzasadnieniem, czy konsewator zezwala czy zakazuje - równiez z konkretnym uzasadnieniem.

Do ustalenia pozostaje czy w ogóle jakaś zgoda w tym względzie jest wymagana. Tablica ma bowiem charakter nie tylko pamiątkowy, również informacyjny a umieszczenie jej niedaleko wejścia nie musi naruszać stanu elewacji, architektury budynku, ani nie wprowadza do niego zmian budowlanych.
Potrzebna przebudowa skrzyżowania - jest odpowiedź!
MOJE WNIOSKISkrzyżowanie ulic Kasztanowej, Lipowej i Ogrodowej jest bardzo nietypowe i jak pokazuje doświadczenie niebezpieczne. Ulica Ogrodowa na wylocie ma zwężający się chodnik tylko z jednej strony, ludzie chodzą środkiem skrzyżowania, samochody jeżdżą na wyczucie. Przejścia dla pieszych znajdują się po obu stronach zakrętu, zza którego ich nie widać. Na skrzyżowaniu w czasie szczytu panuje duży tłok a samochody nie mają wyznaczonych konkretnych pasów ruchu. Poza tym zawadzają dwa niewykorzystane tereny zielone, które utrudniają dodatkowo ruch.
Jasne jest, że specjaliści od rozwiązywania problemów komunikacyjnych powinni je na tym skrzyżowaniu zdiagnozować a samo skrzyżowanie po przeprojektowaniu należy przebudować. Nie podaję propozycji "jak", gdyż tym się powinni zająć specjaliści. Wniosek w tej sprawie zostanie złożony na sesji Rady Miejskiej 14 maja do Prezydenta Miasta.Odpowiedź na wnioski komisji - maj 2013
Komisja Ekologii Zdrowia Sportu i TurystykiNa majowym posiedzeniu Komisja Ekologii, Zdrowia, Sportu i Turystyki wnisokowała do Prezydenta Miasta m.inn. o usprawnienie akcji informacyjnej wśród uczniów szkół głogowskich, dotyczącej planowanych zajęć w cyklu LATO W MIEŚCIE. Po raz kolejny też zwróciła się o zatrudnienie trenerów osiedlowych na każdym z osiedli, aby sprawowali nadzór nad zajęciami na wybranym boisku sportowym i służyli pomocą oraz sprzętem dla osób korzystających z boisk w godzinach popoludniowych i wieczornych.
Odpowiedzi na wnioski - kliknij Czytaj więcej
Sprawozdanie z realizacji budżetu miasta w 2012 roku
SPRAWY BUDŻETOWEWkrótce odbędzie się sesja absolutoryjna i właśnie radni otrzymali prezentację z realizacji budżetu Głogowa za 2012 rok. Warto się z nią zapoznać a ewentualne wnioski, pytania i uwagi proszę kierować na KONTAKT.
Strona 4 z 36 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
FACEBOOK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NA CZASIE

STARE KOMENTARZE
CURRENT MOON
ZAGŁOSUJ !!!
MOJE PODRÓŻE
Licheń 2007
Klasztor Neuzelle
Wystawa Łowiecka
Panenske Brezany
Litomerice
Interdog Bohemia


1,287,551 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion © 2003-2005