Czerwiec 02 2020 12:58:24
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
WSZYSTKO
KONTAKT
LINKI
SZUKAJ

PROGRAMY
GALERIE
Fizyka-Filozofia
Stephen Hawking
NOBLIŚCI
FILOZOFIA
MECHANIKA KWANTOWA
APLETY
POMOCNE PREZENTACJE
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 108
Najnowszy użytkownik: maciejk
ZADANIA

MATURA

MATURA EINSTEINA
PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Informacja dla użytkownika

Ta strona używa plików cookies i innych technologii ułatwiających komunikację z serwerem. Pliki te nie są wykorzystywane przez właściciela strony do żadnych celów reklamowych lub marketingowych. Wymagane są wyłącznie do logowania się zarejestrowanych użytkowników. Jeżeli nie akceptujesz cookies możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki tutaj !

Astrofizyczny test dla prędkości neutrin
Cząstki elementarneGdyby neutrina poruszały się szybciej od światła to po wybuchu gwiazdy supernowej docierałyby do Ziemi o całe lata wcześniej niż światło z tego wybuchu. Obserwacje wskazują na jedno - docierają w tym samym czasie. Ostatni wybuch supernowej w Obłoku Magellana (1987) wyraźnie to potwierdza. W tym samym czasie gdy zauważono światło gwiazdy przez Ziemię przeszedł wzmożony strumień neutrin.
Obserwacje wybuchów gwiazd supernowych mogą więc posłużyć jako sprawdzian hipotezy o nadświetlnych neutrinach. Problem w tym, że zdarzają się rzadko, nawet co setki lat. Należy więc cały czas mierzyć natężenie tła neutrinowego. Jeśli ulegnie nagłemu wzmocnieniu strumień neutrin przenikający Ziemię a dopiero po latach zaobserwujemy błysk supernowej, będzie można podejrzewać, że szybsze od światła neutrina pochodzą z tego wybuchu.
Oczywiście oczekiwanie na takie potwierdzenie może trwać długo, więc lepiej zabrać się do tego innymi metodami. Ostateczne potwierdzenie tej hipotezy oznaczałoby, że teorię względności trzeba "rozszerzyć" o prędkości nadświetlne. Podobnie jak kiedyś mechanika klasyczne została zmodyfikowana przez teorię względności i rozszerzona o prędkości porównywalne z prędkością światła.
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
SKALA KOSMOSU
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
SONDA
NA CZASIEZAJRZYJ TUTAJ...

LAUREACI NAGRODY NOBLA
HYPERPHYSICS
E-FIZYKA
POMOCNE PREZENTACJE
NewTimes.pl
Na niebie...GŁOGOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY

CO WIDAĆ W GŁOGOWIE?

OBSERWATORIUM
II LO W GŁOGOWIE


PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

PRZYGODA Z CZĄSTKAMI

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Copyright Roman Bochanysz © 2008-2015