Czerwiec 06 2020 04:15:08
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
WSZYSTKO
KONTAKT
LINKI
SZUKAJ

PROGRAMY
GALERIE
Fizyka-Filozofia
Stephen Hawking
NOBLIŚCI
FILOZOFIA
MECHANIKA KWANTOWA
APLETY
POMOCNE PREZENTACJE
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 108
Najnowszy użytkownik: maciejk
ZADANIA

MATURA

MATURA EINSTEINA
PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Informacja dla użytkownika

Ta strona używa plików cookies i innych technologii ułatwiających komunikację z serwerem. Pliki te nie są wykorzystywane przez właściciela strony do żadnych celów reklamowych lub marketingowych. Wymagane są wyłącznie do logowania się zarejestrowanych użytkowników. Jeżeli nie akceptujesz cookies możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki tutaj !

Zrób sobie zderzacz cząstek w domu
Nauka w PolsceDo symulacji zderzeń cząstek elementarnych mogą posłużyć prywatne komputery. Ochotnicy, którzy chcą udostępnić część mocy swojej maszyny dla nauki mogą się zgłaszać do nowej wersji programu LHC@home, której publiczne testy właśnie się rozpoczęły.
Jak informuje biuro prasowe CERN, ochotnicy mogą, dzięki włączeniu się do programu, "aktywnie pomóc fizykom w poszukiwaniu nowych cząstek elementarnych, dzięki którym uzyskamy wgląd w początki naszego wszechświata".

Program uruchomiło CCC - Citizen Cyberscience Centre (Centrum Obywatelskiej Cybernauki), które prowadzone jest wspólnie przez CERN, UNITAR (instytucję ds. szkoleń i badań ONZ) oraz Uniwersytet Genewski.

"Cybernauka obywatelska to ruch oddolny, który rzuca wyzwanie przekonaniu, że tylko zawodowcy mogą zajmować się nauką. Miliony zaangażowanych wolontariuszy mogą naprawdę wiele zmienić, przyczyniając się do znaczących odkryć naukowych, pod warunkiem, że otrzymają potrzebne narzędzia, zostaną odpowiednio zachęceni i przeszkoleni" - ocenił zastępca rektora Uniwersytetu Genewskiego Pierre Spierer.

Wolne moce obliczeniowe prywatnych komputerów mogą być bezcenne nie tylko dla fizyków cząstek.

"LHC@home jest rzeczywiście znakomitą okazją, aby zachęcić ludzi do zaangażowania w naukę. Jednak największe korzyści z obywatelskiej cybernauki mogą odnieść naukowcy w krajach rozwijających się, którym brakuje mocy obliczeniowej i rąk do pracy. Internetowi wolontariusze mogą podwyższyć potencjał badawczy w niewiarygodnym stopniu bardzo niewielkim kosztem. Ten kierunek działania chcemy promować poprzez działalność CCC" - podkreślił dyrektor ds. informatyki badawczej i naukowej w CERN, Sergio Bertolucci.

W innym programie np. wolontariusze mogą wesprzeć UNOSAT - program wykorzystania satelitów, realizowany przez UNITAR. Internauci mogą usprawnić szacowanie zniszczeń po naturalnych lub spowodowanych przez człowieka katastrofach w krajach rozwijających się. To daje szansę na skuteczniejszą pomoc humanitarną.

"Z perspektywy humanitarnej i rozwojowej, potencjał badań z udziałem społeczeństwa jest ogromny. Współpraca w ramach CCC daje nam możliwość przyjrzenia się najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym w dziedzinie crowdsourcingu (wykorzystania potencjału dużych społeczności - PAP). Nie ma wątpliwości, że dzięki internetowi, ochotnicy coraz bardziej przydają się, gdy trzeba radzić sobie w sytuacjach kryzysowych" - powiedział kierownik UNOSAT Francesco Pisano.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ krf/bsz


Opublikowano: 2011-08-10 16:12

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce.
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
SKALA KOSMOSU
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
SONDA
NA CZASIEZAJRZYJ TUTAJ...

LAUREACI NAGRODY NOBLA
HYPERPHYSICS
E-FIZYKA
POMOCNE PREZENTACJE
NewTimes.pl
Na niebie...GŁOGOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY

CO WIDAĆ W GŁOGOWIE?

OBSERWATORIUM
II LO W GŁOGOWIE


PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

PRZYGODA Z CZĄSTKAMI

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Copyright Roman Bochanysz © 2008-2015