Czerwiec 02 2020 14:25:25
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
WSZYSTKO
KONTAKT
LINKI
SZUKAJ

PROGRAMY
GALERIE
Fizyka-Filozofia
Stephen Hawking
NOBLIŚCI
FILOZOFIA
MECHANIKA KWANTOWA
APLETY
POMOCNE PREZENTACJE
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 108
Najnowszy użytkownik: maciejk
ZADANIA

MATURA

MATURA EINSTEINA
PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Informacja dla użytkownika

Ta strona używa plików cookies i innych technologii ułatwiających komunikację z serwerem. Pliki te nie są wykorzystywane przez właściciela strony do żadnych celów reklamowych lub marketingowych. Wymagane są wyłącznie do logowania się zarejestrowanych użytkowników. Jeżeli nie akceptujesz cookies możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki tutaj !

Nowa planeta – Gliese 518g – bliźniaczo podobna do Ziemi!
NadesłaneAstronomowie odkryli planetę prawdopodobnie bliźniaczo podobną do Ziemi. Niektórzy eksperci uważają, może na niej istnieć życie.

"Glob podobny do naszego odkryli Amerykanie. Jest 20 lat świetlnych od nas. Na jego powierzchni może istnieć woda w stanie ciekłym - donosi "Rzeczpospolita"."

Naukowcy z zespołu Lick-Carnegie Exoplanet Survey dowodzą tego po 11-letniej obserwacji jednej z planet pozasłonecznych, w pobliżu gwiazdy Gliese 581.


Astronomowie obliczyli, że glob Gliese 581g ma grawitację zbliżoną do ziemskiej (ok. 1,1 - 1,7 g) i może mieć na powierzchni wodę, co pozwala planować jej kolonizację. Komentatorzy mówią wręcz o największym odkryciu w historii badania kosmosu.

"Ta planeta ma masę równą 3,1 - 4,3 masy Ziemi, kołową orbitę 36,6 dnia oraz promień odpowiadający 1,2 - 1,5 promienia Ziemi - mówi Paul Butler z Institution for Science."

Temperatura na Gliese 581g wynosi od -30 do -12 stopni Celsjusza, ale temperatura powierzchni może znacznie się różnić na obu półkulach. Ta, zwrócona na stałe do gwiazdy, jest gorąca, a ta, pozostająca w cieniu, zamrożona.

"W wąskim pasie między tymi strefami temperatura może być już odpowiednia dla życia - mówi prof. Steven Vogt z Uniwersytetu Kalifornijskiego."


Astronomowie twierdzą, że pomyłka w wyliczeniach może być tylko nieznaczna, bo analizy ruchu planety były precyzyjne. Pomiary widma promieniowania elektromagnetycznego pozwalają zachować dokładność do 1,6 m/s.


Dane zaczerpnięte z serwisów sfora.pl i tvp.info
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
SKALA KOSMOSU
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
SONDA
NA CZASIEZAJRZYJ TUTAJ...

LAUREACI NAGRODY NOBLA
HYPERPHYSICS
E-FIZYKA
POMOCNE PREZENTACJE
NewTimes.pl
Na niebie...GŁOGOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY

CO WIDAĆ W GŁOGOWIE?

OBSERWATORIUM
II LO W GŁOGOWIE


PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

PRZYGODA Z CZĄSTKAMI

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Copyright Roman Bochanysz © 2008-2015