Czerwiec 02 2020 14:24:05
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
WSZYSTKO
KONTAKT
LINKI
SZUKAJ

PROGRAMY
GALERIE
Fizyka-Filozofia
Stephen Hawking
NOBLIŚCI
FILOZOFIA
MECHANIKA KWANTOWA
APLETY
POMOCNE PREZENTACJE
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 108
Najnowszy użytkownik: maciejk
ZADANIA

MATURA

MATURA EINSTEINA
PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Informacja dla użytkownika

Ta strona używa plików cookies i innych technologii ułatwiających komunikację z serwerem. Pliki te nie są wykorzystywane przez właściciela strony do żadnych celów reklamowych lub marketingowych. Wymagane są wyłącznie do logowania się zarejestrowanych użytkowników. Jeżeli nie akceptujesz cookies możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki tutaj !

Względność prędkości na drodze i torach
Zadania
1. Z miasta A wyruszył z szybkością vA = 5 km/h pierwszy turysta w kierunku odległego o 16 km miasta B. Pół godziny później z miasta B wyruszył z szybkością vB = 4 km/h drugi turysta dążący do miasta A. Oblicz czas i miejsce spotkania turystów. Rozwiąż zadanie graficznie i rachunkowo.

2. Odległość między miastami A i B wynosi 400 km. Z obu miast wyruszają jednocześnie dwa samochody jadące naprzeciw siebie. Jakie drogi przebędą samochody do chwili spotkania, jeżeli ich szybkości wynoszą odpowiednio vA = 22 m/s oraz vB = 44 m/s.

3. Z miejscowości A i B odległych o 20 km wyruszyły jednocześnie w tę samą stronę dwa pojazdy z prędkościami o wartościach vA = 30 km/h i vB = 50 km/h. Oblicz czas, po którym pojazd B dogoni pojazd A i odległość miejsca spotkania od miejscowości A. Rozwiąż zadanie rachunkowo i graficznie.

4. Pociąg jedzie z prędkością vp o wartości 60 km/h względem torów. Szosą biegnącą równolegle do torów jedzie samochód z prędkością vs o wartości 100 km/h: a) w tę samą stronę, b) w przeciwną stronę. Oblicz wartość prędkość pociągu względem samochodu.

5. Po dwóch równoległych torach jadą dwa pociągi, jeden z prędkością o wartości 60 km/h, drugi z prędkością o wartości 40 km/h. Jaka jest wartość prędkości drugiego pociągu względem pierwszego, jeśli pociągi jadą: a) w tą samą stronę, b) w przeciwne strony.


6. Statek płynie z prądem rzeki z prędkością 16 km/h względem brzegu a pod prąd z prędkością 12 km/h względem brzegu. Obliczyć prędkość wody w rzece.

7. Kolarz przejechał trasę z prędkością średnią 20 km/h i wrócił tą samą drogą z prędkością średnią 30 km/h. Obliczyć średnią predkość kolarza na trasie tam i z powrotem.

8. Z miast A i B oddalonych od siebie o 20 km wyruszają na spotkanie dwaj turyści z prędkościami VA = 4 km/h i VB = 6 km/h. Pomiędzy nimi tam i z powrotem biega pies z predkością VP = 10 km/h. Jaką drogę przebiegnie pies do czasu spotkania się turystów

9. Dwa pociągi o długościach LA = 200m i LB = 400m jadą po równoległych torach z prędkościami VA = 20m/s i VB = 30m/s. Jaki będzie czas mijania się pociągów kiedy jadą:
a) w tą samą stronę
b) w przeciwne strony

10. W chwili gdy lokomotywa pociągu o długości L = 200m jadącego z prędkością VP = 20m/s mija drzewo, z ostatniego wagonu wyrusza pasażer biegnąc w kierunku jazdy z prędkością Vp = 5m/s. W jakiej odległości od końca pociągu spotka się on z drzewem?

11. Dwie motorówki na rzece mają jednakowo wyregulowane obroty silników. W momencie gdy wyruszyły w przeciwne strony z jednego punktu, upuszczone zostało na wodę koło ratunkowe. Motorówki płynęły (z prądem i pod prąd) przez godzinę i dokładnie po godzinie zawróciły płynąc na spotkanie. Czy motorówki spotkają się przy kole ratunkowym? Odpowiedź uzasadnić.

12. Codziennie o tej samej porze z przystani A wypływa kolejny statek, który płynie do przystani B 6 dni. W tym samym czasie codziennie z przystani B wypływa kolejny statek, który płynie do przystani A 4 dni. Ile statków po drodze spotka statek płynący z A do B?

13. Wyobraź sobie, że mieszkasz na odludziu i ze sprzętów technicznych masz w domu tylko zegar, duży meblowy, którego nie da się nosić przy sobie. Ten zegar niestety przestał chodzić bo zapomniałeś go nakręcić. Ale kilka kilometrów dalej mieszka w podobnych warunkach twój znajomy, który ma taki sam zegar i na pewno nie zapomina go nakręcać. Jego zegar chodzi dobrze. Jakie czynności powinieneś wykonać, aby po odwiedzinach u znajomego prawidłowo nastawić swój zegar?
SKALA KOSMOSU
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
SONDA
NA CZASIEZAJRZYJ TUTAJ...

LAUREACI NAGRODY NOBLA
HYPERPHYSICS
E-FIZYKA
POMOCNE PREZENTACJE
NewTimes.pl
Na niebie...GŁOGOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY

CO WIDAĆ W GŁOGOWIE?

OBSERWATORIUM
II LO W GŁOGOWIE


PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

PRZYGODA Z CZĄSTKAMI

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Copyright Roman Bochanysz © 2008-2015