Czerwiec 02 2020 13:02:22
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
WSZYSTKO
KONTAKT
LINKI
SZUKAJ

PROGRAMY
GALERIE
Fizyka-Filozofia
Stephen Hawking
NOBLIŚCI
FILOZOFIA
MECHANIKA KWANTOWA
APLETY
POMOCNE PREZENTACJE
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 108
Najnowszy użytkownik: maciejk
ZADANIA

MATURA

MATURA EINSTEINA
PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Informacja dla użytkownika

Ta strona używa plików cookies i innych technologii ułatwiających komunikację z serwerem. Pliki te nie są wykorzystywane przez właściciela strony do żadnych celów reklamowych lub marketingowych. Wymagane są wyłącznie do logowania się zarejestrowanych użytkowników. Jeżeli nie akceptujesz cookies możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki tutaj !

Proton mniejszy niż myślano
Odkrycia naukoweJedna z atomowych "cegiełek" budujących wszechświat, proton, okazuje się być mniejsza niż wcześniej sądzono. Dowiódł tego eksperymentalnie międzynarodowy zespół uczonych, o czym poinformowano w "Nature". Nowy wynik badania stanowi wyzwanie dla teoretyków fizyki, wymaga bowiem potwierdzenia lub wykazania błędu pomiaru.

Promień protonu jest o cztery procent mniejszy, niż dotąd uważano - wskazują nowe badania. Jeśli doniesienie uda się potwierdzić, może się ono stać wyzwaniem dla współcześnie obowiązującej teorii, stanowiącej podstawę m.in. elektrodynamiki kwantowej (opisującej oddziaływanie elektromagnetyczne, wykorzystywane w wielu urządzeniach elektronicznych).

Protony wraz z neutronami tworzą jądra atomowe pierwiastków. Na nowo promień protonu zmierzył międzynarodowy zespół 32 fizyków, kierowany przez Randolfa Pohla z niemieckiego Instytutu im. Maxa Plancka. Naukowcy ci zaczęli swe prace, aby raczej "potwierdzić wiadome", niż powodować zamieszanie w ustalonej od lat teorii. Chodzi np. o tzw. model standardowy, na którym opiera się większość współczesnej teorii fizyki. W praktyce model standardowy pozwala tłumaczyć zasadę działania telefonów, rezonansu magnetycznego, laserów itp.

Nowe badania prowadzono na atomach wodoru, stanowiących od dawna coś w rodzaju punktu odniesienia podczas pomiaru protonów. Przewaga wodoru nad innymi pierwiastkami polega na jego prostocie: atom wodoru buduje bowiem tylko jeden elektron, krążący wokół jednego protonu.

Pomiar przeprowadzono w szwajcarskim Instytucie Paula Scherrera. Uzyskano w nim co najmniej 10 razy bardziej dokładną wartość długości promienia protonu, niż w podobnych, wcześniejszych eksperymentach. Dokładność uzyskano, dzięki zastąpieniu obecnego w atomie wodoru elektronu - mionem. Jest to cząstka o wiele mniejsza, ale jednocześnie ponad 200 razy cięższa niż elektron. Fakt, iż mion posiada większą niż elektron masę sprawia, że krąży o wiele bliżej jądra atomu. Owa bliskość zwiększa siłę oddziaływania mionu z protonem i pozwala na dokładniejsze pomiary.

Problemem jest jednak fakt, że miony "żyją" zaledwie ok. dwóch milionowych części sekundy. Eksperyment z ich wykorzystaniem jeszcze do niedawna nie był wykonalny z technicznego punktu widzenia. Prof. Anthony Thomas z Uniwersytetu Adelajdy uważa ten eksperyment za "niezwykły" - czytamy w serwisie "News in Science".Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
SKALA KOSMOSU
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
SONDA
NA CZASIEZAJRZYJ TUTAJ...

LAUREACI NAGRODY NOBLA
HYPERPHYSICS
E-FIZYKA
POMOCNE PREZENTACJE
NewTimes.pl
Na niebie...GŁOGOWSKI INFORMATOR KOSMICZNY

CO WIDAĆ W GŁOGOWIE?

OBSERWATORIUM
II LO W GŁOGOWIE


PRAWIE WSZYSTKO O NEUTRINACH

PRZYGODA Z CZĄSTKAMI

ATLAS
EXPERIMENT


CERN
Copyright Roman Bochanysz © 2008-2015